תופעות לוואי של amoxicillin עם חומצה clavulanic

Amoxicillin עם חומצה clavulanic (אוגמנטין) הוא אנטיביוטיקה משולבת לעתים קרובות שנקבעו לדלקת ריאות, דלקות אוזניים, עור ושתן. Amoxicillin נמצא באותה משפחה של תרופות אנטיביוטיות כמו פניצילין. חומצה Clavulanic מסייע למנוע חיידקים מ inactivating amoxicillin. כמו כל תרופה, amoxicillin עם חומצה clavulanic יכול לגרום לתופעות לוואי. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר כרוכות במערכת העיכול ובעור. פחות נפוץ, אנטיביוטיקה זו עלולה לגרום לדלקת בכבד.

תסמיני מערכת העיכול הם תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של amoxicillin עם חומצה clavulanic. שלשולים מתרחשים בכ -10% מהאנשים הנוטלים אנטיביוטיקה זו, על פי מאמר ביקורת שפורסם ב ינואר 2015. שלשול הנגרם על ידי amoxicillin עם חומצה clavulanic הוא בדרך כלל קלה זמנית. זה בדרך כלל מתרחשת עקב מעבר מהיר יותר של המזון דרך המעי הדק וחוסר איזון בין סוגים שונים של חיידקים במעי הגס. במקרים מסוימים, עם זאת, שלשול חמור יותר מתפתח בשל יתר של חיידקים הנקראים Clostridium difficile במעי הגס. בחילות והקאות נפוצים פחות משלשולים. נטילת התרופה בתחילת הארוחה יכולה לסייע במניעת כאבי בטן.

כ -5% -10% מהאנשים הנוטלים חומצת אמוקסיצילין וחומצה קלוולנית מפתחים פריחה בסמים, על פי דו”ח שפורסם באוקטובר 2010 ב “Annals of Allergy, Asthma & Immunology”. פריחות אלה הם בדרך כלל מתון מופיעים כתמים שטוח ורוד עם בליטות. פריחה מגרדת בדרך כלל מתחיל על החזה והגב לפני התפשטות הצוואר, הזרועות והרגליים. הפריחה מתחילה בדרך כלל 1 עד 3 ימים לאחר תחילת האנטיביוטיקה, אך ניתן להתעכב במשך שבוע עד שבועיים.

ינואר 2015 “האגודה הרפואית הקנדית האגודה” מציין כי amoxicillin עם חומצה clavulanic מגדיל את הסיכון זיהומים שמרים. אנטיביוטיקה הורגת חיידקים נורמליים בפה ועל העור בעוד שמרים ממשיכים לגדול. זה יתר של שמרים יכול להוביל זיהומים גניטלי ו / או שמרים אוראלי. הסימפטומים של זיהום שמרים גניטלי כוללים גירוד ושרפה. נשים עשויות להבחין בהפרשות נרתיקיות עבות. זיהום הפה הסימפטומים כוללים פצעים, טלאים לבנים בפה ועל הלשון וקושי בבליעה.

דלקת כבד היא תופעת לוואי נדירה אך משמעותית של חומצה clavulanic של amoxicillin. זה קורה כ -10 אנשים מתוך כל 100,000 מרשמים, על פי מאמר יולי 2011 ב “Journal of Antimicrobial כימותרפיה.” למרות הסימפטומים יכולים להתפתח מוקדם ככל כמה ימים לאחר התחלת amoxicillin עם חומצה clavulanic, הם בדרך כלל מופיעים לאחר הפסקת התרופה. סימפטומים אפשריים כוללים חום, עייפות, כאבי בטן צהבת – מצהיבים של העור או הלבנים של העיניים. אנשים שכבר יש להם מחלת כבד, הם מעל גיל 65, לשתות בכבדות או לקחת amoxicillin עם חומצה clavulanic במשך תקופה ממושכת נוטים יותר לפתח דלקת כבד.

Amoxicillin עם חומצה clavulanic יכול לגרום לתגובות עור נדירות אך רציניות הנקראות תסמונת סטיבנס ג’ונסון ו necrolysis אפידרמיס רעילים. תחושה כללית של חולה יחד עם חום, כאבי ראש, שיעול גירוי בעין מתפתח 1 עד 3 שבועות לאחר תחילת האנטיביוטיקה. פריחה אדומה עוקבת אחר כך עד שלפוחיות ואובדן של שכבת העור השטחי בתוך כמה ימים, כמו שריפה חמורה. סוג זה של תגובת עור הוא פוטנציאל לסכנת חיים.

Amoxicillin עם חומצה clavulanic יכול לגרום אנפילקסיס, תגובה נדירה אך חמור אלרגי זה יכול להיות מסכן חיים. חפשו טיפול רפואי חירום אם אתם מפתחים קשיי נשימה, גירוד, כוורות, סחרחורת, שטיפה או נפיחות של השפתיים, הלשון או הפנים. טיפול חירום נדרש גם אם לפתח סימפטומים של תגובה עורית חמורה. נכון ליולי 2015, amoxicillin עם חומצה clavulanic מסווג על ידי ארה”ב מזון ותרופות בארה”ב כמו הריון קטגוריה B הריון. משמעות הדבר היא שאין כל עדות לסיכון מוגבר למומים מולדים המבוססים על מחקרים בבעלי חיים. Amoxicillin עם חומצה clavulanic נחשב בטוח יחסית במהלך ההריון ובזמן breastfeeding, אבל לדון את הסיכונים הפוטנציאליים ואת היתרונות עם הרופא שלך.

מערכת העיכול כועסת

סמים רשע

זיהום שמרים

דלקת בכבד

עור קשה התגובה

אזהרות ואמצעי זהירות