מהו פתרון גלוקוז סטנדרטי?

פתרון סטנדרטי של גלוקוז מכיל כמות ידועה של גלוקוז בכמות ידועה של מים. מדענים משתמשים בפתרונות גלוקוז סטנדרטיים למדידת ריכוז הגלוקוז בפתרון לא ידוע. בדיקות אלו מועילות בניסויים מחקריים רבים, אך גם מציעות יישומים רפואיים מעשיים בבדיקת חולים לסוכרת.

גלוקוז

גלוקוז הוא מולקולת סוכר 6 פחמן, הפחמימות הנפוצות ביותר בגוף. אנשים מתייחסים לעיתים קרובות גלוקוז כמו “הסוכר בדם” כפי שהוא מסתובב בכל הדם שלך בריכוז של כ 65-110 מ”ג / מ”ל. מסווגת כמו monosaccharide, aldose, hexose ו סוכר הפחתת, גלוקוז מבחינה כימית מפחיתה תרכובות אחרות בתגובות חמצון / הפחתה על ידי תרומה אלקטרונים בקלות. גלוקוז ידוע גם בשם Dextrose או D-glucose, בשל המאפיין dextrorotatory שלה, את היכולת של פתרונות גלוקוז לסובב מטוס אור מקוטע ימינה.

פתרונות סטנדרטיים

פתרונות סטנדרטיים באופן כללי מכילים כמות ידועה של חומר מומס בכמות ידועה של חומר אחר. בדרך כלל, תקן גלוקוז פתרון מתייחס לפתרון גלוקוז 1%. הכנת 1% אחוז פתרון גלוקוז תקן כולל המסת 1 גרם של גלוקוז ב 100 מ”ל של מים. פתרונות גלוקוז סטנדרטיים משמשים ליצירת עקומות כיול נגד פתרונות לא ידועים נמדדים. עקומות אלה ואז לעזור לקבוע את הריכוז של הפתרון הלא ידוע.

כיול כיול

תגובות של גלוקוז עם permanganate אשלגן ליצור עקומות כיול. גלוקוז ברצון תורם אלקטרונים ליונים permanganate בתגובת הפחתת חמצון. שיעור התגובה הזו הפחתת חמצון תלוי בריכוז של גלוקוז בתמיסה. פתרונות של יונים permanganate יש סגול ורוד סגול צבע. כאשר הפתרון הזה מצטמצם, הוא הופך להיות חסר צבע. על ידי מדידת שיעורי שונים שבהם ריכוזים ידועים אחרים של גלוקוז להפוך את הפתרון ורוד חסר צבע, אתה יכול ליצור תרשים או “עקומת כיול” של ריכוז גלוקוז לעומת הזמן.

שימוש בכיול כיול

לאחר יצירת עקומת כיול באמצעות תקן גלוקוז פתרון אשלגן permanganate, אז אתה יכול לקבוע את ריכוז הגלוקוז בפתרון לא ידוע. מוסיפים את אותו נפח של פתרון המכיל גלוקוז ידוע שהוספת של ידוע המכיל פתרון גלוקוז, לפתרון פרמנגנט אשלגן ורוד. לדוגמה, אם השתמשת 2 מ”ל של פתרון הגלוקוז 1 אחוז שלך בעת ביצוע עקומת כיול הגלוקוז שלך, השתמש 2 מ”ל של פתרון המכיל גלוקוז ידוע שלך. למדוד את קצב שבו הפתרון ידוע הופך את הפתרון permanganate ורוד ברור. השווה את שיעור זה לשיעור של גלוקוז פתרונות ידוע ואתה יכול לקבוע את ריכוז הגלוקוז בפתרון הלא ידוע שלך. לדוגמה, אם הפתרון הלא ידוע שלך לקח את אותה כמות של זמן כדי להפוך את הפתרון ורוד ברור כמו פתרון 1 אחוז, אז הפתרון הלא ידוע שלך מכיל 1% גלוקוז. אם זה לקח חצי זמן, הוא מכיל 0.5% גלוקוז.

שימוש רפואי

פתרונות גלוקוז סטנדרטיים מסייעים למדוד את ריכוז הגלוקוז בדם של חולים שסבלו מסוכרת. גלוקוז בדם ניתן למדוד כאשר אדם צם, או כחלק בדיקה סובלנות גלוקוז אוראלי, המכונה OGTT. בדיקות אלה מודדות את רמות הגלוקוז בדגימות דם שנלקחו מהחולה תוך שימוש בעקרון הכיול לפתרונות גלוקוז סטנדרטיים ידועים. רמות גלוקוז בדם בצום תקין יורדות בין 70 ל -90 mg / dL, בעוד שרמות גלוקוז של פחות מ -140 mg / dL מצביעות על רמות גלוקוז בדם של OGTT.